GeyikForum.NET  

Geri Dön   GeyikForum.NET > > >


Atınızı Sağlığı Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Atçılık


Kullanıcı Etiketleme Listesi

Beğeniler Beğeniler:  0
Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30.12.2017   #1
Kamelia
Kullanıcı Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapalıdır. Lütfen kayıt olunuz.
Standart Atınızı Sağlığı Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

 1. SANCILAR
Sancılar değişik nedenlerle değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Genel anlamda sancı şekline ve etkisine göre isimlendirilir. Sancılı ata binicilikte uzman kişiler ilk belirtilerini tanıyarak, kendisine zarar vermesini engellemek ve kontrol etmek amacıyla köşeleri ve duvarları yumuşak malzemeyle örtülmüş bol altlıklı bir boksa atı alırlar. At kolaylıkla kendini sağa-sola atar ve acıdan yuvarlanırken kendini sakatlayabilir. Dolayısıyla en kısa zamanda veteriner yardımı aranmalıdır. Sancı genellikle önlenebilir.
 1. Dinlenme sancısı:
Haftanın bir günü birçok atçı atları çalıştırmazlar. Dolayısıyla ata normal çalışma günündeki yemin tamamını vermek sakıncalıdır. Normal çalışma yapılmadığında normal yem sindirim sistemini bozar ve sancıya neden olur. Bunu önlemek için ata normal yeminin yarısı verilmelidir. Atın yaklaşık 10-19 litre midesi olduğunu biliyoruz (hemen hemen küçükbaş hayvanın ki kadar küçüktür).
 1. İdrar sancısı:
Her binicinin binişte atı kaşanmak istediğinde ne yapması gerektiğini bilmeli ve bu çok önemlidir. Özellikle uzun bir gezintide binici atının yavaşladığını ve durmak istediğini hissedebilir bu atın kaşanmak isteğinin bir belirtisidir. Atın durmasına izin verilmeli, kaşanırken üzengiler üstüne kalkmalı ve eyeri boşaltmalıdır. Eğer binici kaşanma isteğini anlamaz ve yürümeye devam ederse sancıya neden olur. Bazı atlar binilmiş olarak kaşanamazlar, bazılarında da kolanın gevşetilmesi veya eyerin tamamen alınması gerekir. Bazı atlarsa hiç kaşanamazlar, yol kenarında çimenlik bir yere çekilmeli veya altlarına saman gibi yumuşak maddeler atılmalıdır. Binişte atın terslemek istemesi tamamen farklıdır. Ata kötü huy öğreteceğinden binici asla atın durmasına izin vermez. Yapılacak tek şey atın yürümeye devam ederken sırtını kamburlaştırmasına izin vermek için eyerden kalkmaktır.
 1. Yel yutma sancısı:
Yelyutan veya yalak ısıran atlarda bu sancı çok görülür. Yem yutma sancısı özellikle deniz kenarında rüzgâra karşı hızlı ve uzun süre dörtnal yapmadan olabilir. Bu barsak da büyük bir hava birikimi oluşturacak rüzgârın yutulmasına neden olur. Dolayısıyla rüzgârlı günlerde atın içgüdüsel olarak rüzgârı arkasına almasının belki de ana nedenidir. Özellikle at terliyken rüzgâra karşı hareketsiz bekletilmesi iyi bir binicilik örneği değildir. Terli atları at örtüsü ile çıkarmak terinin kurumasına ve rüzgardan etkilenmesine engel olur.
 1. Kum sancısı:
Bazı atlar arazide toprağı ön ayaklarıyla eşeleyerek yalama huyu edinirler. Buda sancıya neden olur. Kaya tuzu parçası olarak verilen mineral eksikliğinin genel bir belirtisidir.
 1. SIKINTININ VERDİĞİ KÖTÜ HUYLAR
Atların doğal olarak çok azı kötü huylu olur. Ancak araziden içeriye alındıklarında ve diğer atlardan ayrıldıktan sonra bokstaki yalnızlığa ve küçük yere alışmakta zorluk çekerler. Özellikle yeteri kadar dikkat gösterilmeyip çalıştırılmadıklarında sıkıntıları artar. Bu sıkılma birçok kötü huy edinmeye neden olur. Atın bokstaki bu kötü davranışlarına alışkanlığa dönüşmeden daha başlangıç aşamasında çözüm bulunmalı ve önlem alınmalıdır.
 1. Altlık yeme:
Atların altlıklarını yemeleri çoğunlukla sıkıntıdandır. Fazla yemeden dolayı özellikle de bu kuru malzemeyi midede sulandırmak için fazla su içmeye neden olur. Buysa atın böbrekleri için iyi değildir. Atı genelde zayıf düşürür ve ayaklarının şişmesine neden olur. Bazı durumlarda bunun nedeni yemin yeterli verilmemesinden olur.
Tozlu samanın verilmesi de iyi değildir ve akciğerlere zarar verir. Atın altlığını yemesini önlemek için altlığın üstüne suyla sulandırılmış biraz arınık (dezenfekte) maddesi serpilir. Birçok at bu keskin kokuyu sevmez ve altlığı yemez veya altlık, altlık samanı yerine torba yosunu veya talaş kullanmakta iyi bir yöntemdir.
 1. Gübre yeme:
Atın gübre yemesinin nedeni mineral eksikliği veya kurtlardır. Bakterisel bulaşma ve gübreden kurtların yeniden alınması tehlikesi çoktur. Ata daha dengeli yem ve bir parça kaya tuzu verilmelidir. Birçok ahırda kaya tuzlarının duvara asılı olduğu görülür ancak genelde atın tuza aldırış etmediğinden yakınılır. Eğer tuz yalağa konursa yemi yerken tadını alır ve yalamaya başlar.
 1. Yel yutma:
Yelyutan bir at, boynunu yuvarlaklaştırarak tipik bir ses çıkartır ve yel (hava) yutar. Eğer at yel yutarken bir şeyi yutuyor veya üst dişlerini uygun bir şeyin üstüne koyuyorsa bu kötü huya yalak ısırma da denir. Üst ön dişler harap olur ve bazı durumlarda oldukça kötü aşınır. At kötü sindirimden dolayı kilo kaybeder. Bazı yelyutan atlar, ağızlarını bir yere dayamadan yaparlar. Ahırda şeker vermek buna ek bir etken olur. Çünkü birçok at, şekeri yedikten sonra ağızdaki tatlılığı emer veya boks kapısını yalar. Bu kötü huy kolaylıkla yel yutma alışkanlığına dönüşebilir. Bununla beraber eğitim sırasında şeker vermenin zararı yoktur, tersine şekeri çiğnemek atın ağzını ıslatır ve nemlendirerek tükürük bezlerini harekete geçirir. Bu kötü alışkanlığı edinmiş olan başka bir atı taklit ederek de yel yutma öğrenilir. Bu nedenle yelyutan atları diğerlerinden ayırmak gerekir.
 1. Boks kapısına vurmak:
Diğer bir kötü huy diz şişmesi gibi sakatlıklara neden olan boks kapısına vurmadır. Boks kapısı üzerine demir çubuklar veya ızgara atı kapıdan uzak tutar ve dizleri korur.
 1. Tahta kemirme:
Tahta kemirme, sahibi için çok masraflı ve at için çok tehlikeli bir huydur.
 1. Boks içinde yürüme veya sallanma:
Böyle bir kötü huyu olan atlar boksun içinde daire çizerek yürür hatta daha kötüsü süratli yapmasıdır. Sallama deyiminden baş, boyun ve ön kısmıyla aşırı derecede sağa sola sallanan atlardaki kötü huyu anlatmaktadır. Böyle atlar çoğunlukla yalnız tek bir atın sığabileceği boksta veya boks kapısından dışarı bakarak ve hatta arazide yaparlar.
At devamlı olarak ağırlığını bir ön ayağından diğerine aktarır, tendonlarda devamlı zorlanmayla, özellikle ön ayaklarda kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Her iki kötü huyda da bazen uzun zaman devam ettiğinden atın fiziki durumundaki arıza ve zihni gerilimi çok belirgin olarak fark edilir. Buna alışmış bir atın eğitimi zordur. Bu kötü huylar çoğunlukla yalnızlık ve sıkıntıdan ortaya çıkar. Atın dikkatini çeken ızgaralı ve birbirini görecek şekilde bokslar yapmaktır. Her iki kötü huya da kolaylıkla çare bulunabilir. Bazı olaylarda boks kapısının hemen içine ve boksun tavanına iki tane ip bağlanırsa sallanmayı tedavi etmeye yardım eder. İki ip 50 cm. aralıkla bağlanmalı ve her birinin ucunda içinde ağır cisim olan iki teneke kutu olmalıdır. Bu kutular atın dizinin yüksekliğinde asılırsa at her sallanışında kutulardan birine dokunur. Birçok at ayaklarına dokunulmasından hoşlanmaz ve böylece sallanma huyundan vazgeçebilir.
 1. TETANOS:
Arazide bütün atlara tetanos aşısı yapılması uygun olur. Küçük bir yara tetanosa neden olabilir. Kapalı manejde kullanılan çeltik kabuğunun tetanos mikrobunu barındırmaması yaygın kullanıma nedendir.
 1. ÖKSÜRME
Öksürme veteriner tarafından tedavi edilmelidir. Çünkü her seferinde başka bir virüs hastalığa neden olabilir. Unutulmaması gerekir ki at hastalığı tedavi edildikten sonra kas zayıflığının ve çalışmaya yatkınlığından dolayı ortaya çıkan güçsüzlüklerin giderilmesi biraz zaman alır. Dolayısıyla ağır çalışmadan sakınılmalıdır. Çünkü akciğerlere zarar verebilir kalp zorlanabilir veya ciğerlerin soluk alma hareketine zarar verebilir.
 1. COLİC
Genelde “Abdominar” ağrıya verilen addır. Sözlük anlamı olarak “Colic” göbek bölgesindeki ağrıdır, dört çeşittir:
 1. Gazla ilgili colic:
En çok görülen türüdür. Bağırsakta gaz toplanmasıdır. Gaz çıkaramadığından toplanacak ve anormal şişlik oluşturacaktır. Az ciddi fakat en çok acı veren türüdür. Dalga dalga gelir ve spazma tiktir.
 1. Engelleme türü colic:
Herhangi bir maddenin bağırsak kıvrımlarını tıkaması ve geçici olarak engel oluşturmasıdır. Ağrı çok şiddetli olmaz. Karın bölgesi dinlendiğinde bağırsak sesleri duyulmaz.
 1. Kıvrılma türü colic:
Bağırsağın kıvrılması ve ağrıya neden olmasıdır. En çok ölümle sonuçlanan türdür. Çok şiddetli ağrılar olur.
 1. Bağırsak kurduna bağlı colic:
Kurtlar çok fazla olduğundan iştahı iyi, buna karşı az su içer. Çoğu zaman eşinir ve ön ayağını kaldırır.
 1. Genelde nedenleri:
 • Az veya çok yem
 • Kötü yem
 • Düzensiz beslenme ve hazımsızlık
 • Beslenmede ani değişiklik
 • Kirli su (kumlu, çamurlu vs.)
 • Terli, yorgun ve beden sıcaklığı fazla iken içirilen su
 • Fazla çalışma
 • Düzensiz çalışma
 • Dinlendirmede ve terini soğutmada düzensizlik
alıntı

Kamelia isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
atınızı, bilgilisiniz, hakkında, kadar, sağlığı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:18.

Forum Hakkında
Yasal Uyarı
Sosyal Medya
vBulletin® altyapısı kullanılarak, lisanslı olarak hizmet vermektedir. Copyright
©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
GeyikForum.NET İştirakıdır.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan GeyikForum.Net Forum, Haber ve Güncel Paylaşım Platformu Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. GeyikForum.Net sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler için iletişim adresinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde GeyikForum.Net yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
KARAT HALI LTD. ŞTİ iştirakıdır